Co warto zobaczyć w Kielcach?

Co warto zobaczyć w Kielcach?

Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego. Miasto położone jest nad rzeką Silnicą w środkowo-wschodniej Polsce. Macie zamiar odwiedzić to miejsce i zastanawiacie się co warto zobaczyć w Kielcach?

Ciekawi Was co warto zobaczyć w Kielcach? A może interesuje Was legenda dotycząca powstania tego miasta? Powstanie Kielc wiąże się z legendą o Mieszku, synu króla Bolesława Śmiałego. Gdy Mieszko wraz z myśliwymi udał się na polowanie, podczas pogoni za zwierzyną odłączył się od towarzyszy i zgubił. Trafił wtedy na polanę na której zmęczony postanowił odpocząć i zasnął. Miał wtedy sen w którym został napadnięty i usiłowano podać mu truciznę. Gdy we śnie tracił siły, objawił mu się św. Wojciech, nakreślił pastorałem szlak na ziemi, który przemienił się w strumień wody. Mieszko po przebudzeniu ze snu ujrzał źródło z przejrzystą wodą jak we śnie. Po napiciu się wody poczuł przypływ sił i odnalazł swoich kompanów. Gdy odjeżdżał z polany zauważył białe kły nieznanego zwierzęcia. Mieszko obiecał że wybuduje w tym miejscu gród z kościołem co też niedługo potem uczyniono. Na polanie postawiono kościół Świętego Wojciech a strumień z którego Mieszko pił wodę nazwano Silnicą. Osadę nazwano Kiełce od kłów widzianych na polanie. Z biegiem czasu nazwa przekształciła się na Kielce.

Do Kielc wybierałem się od dawna, jednak zawsze coś niweczyło moje plany. W tym roku już dwukrotnie przekładałem wyjazd, jednak do trzech razy sztuka! W końcu udało mi się odwiedzić to miasto i przyznam, żałuję że nie przyjechałem tu wcześniej. Jeśli ciekawi Was co warto zobaczyć w Kielcach to zapraszam do dalszej lektury.

 

Pałac Biskupów Krakowskich

Pałac został wybudowany w latach 1637–1641, powstał z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Architektem tego barokowego pałacu jest Giovanniego Trevano. Pałac przez lata pełnił wiele funkcji, to właśnie w tym miejscu znajdował się sztab legionowy Józefa Piłsudskiego. Od 1971 roku w miejscu tym znajduje się Muzeum Narodowe. Na tyłach pałacu znajduje się Ogród Włoski, w 2003 roku przeprowadzono jego rewitalizację i przywrócono mu pierwotny układ. Ciekawostką jest że w Podzamczu Piekoszowskim znajduje się ruina Pałacu Tarłów będącego dokładną kopią Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

(Co warto zobaczyć w Kielcach? - Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach)
(Co warto zobaczyć w Kielcach? – Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach)

 

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bazylika położona jest naprzeciwko Pałacu Biskupów. Ta przepiękna świątynia utrzymana jest w barokowym stylu z pozostałościami stylu romańskiego. Początki świątyni sięgają czasów średniowiecza, według zapisków Jana Długosza w 1171 roku biskup Gedeon ufundował niewielki kościół w stylu romańskim. Świątynia przez lata była wielokrotnie przebudowywana nabierając barokowego wyglądu.

(Co warto zobaczyć w Kielcach? - Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach)
(Co warto zobaczyć w Kielcach? – Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach)

 

Pałac Tomasza Zielińskiego

Ten przepiękny Pałac w stylu neogotyckim znajduje się na terenie parku miejskiego im. Stanisława Staszica. Swoją nazwę zawdzięcza Tomaszowi Zielińskiemu który w latach 1847–1858 dzierżawił go od rządu. Utworzył on w tym miejscu muzeum i ośrodek mecenatu artystów. Od 1985 roku pałacowy budynek jest siedzibą Domu Środowisk Twórczych.

(Co warto zobaczyć w Kielcach? - Pałac Tomasza Zielińskiego)
(Co warto zobaczyć w Kielcach? – Pałac Tomasza Zielińskiego)

 

Muzeum Narodowe w Kielcach. Muzeum Dialogu Kultur

Muzeum w którym nie ma eksponatów? Tak jest to możliwe! Miejsce to reklamowane jest jako nowoczesne i interaktywne. Muzeum zlokalizowane jest w Kamienicy pod Trzema Herbami przy kieleckim rynku i powstało z inicjatywy dr. hab. Roberta Kotowskiego. Jest to miejsce spotkań, pozytywnych relacji, labolatorium wzajemnego uczenia się. W miejscu tym mówi się o różnicach narodowych i wyznaniowych, wymienia poglądami i doświadczeniami.

(Co warto zobaczyć w Kielcach? - Muzeum Narodowe w Kielcach. Muzeum Dialogu Kultur)
(Co warto zobaczyć w Kielcach? – Muzeum Narodowe w Kielcach. Muzeum Dialogu Kultur)

 

Muzeum Zabawek i Zabawy

Krajowy Związek Spółdzielni Zabawkarskich znajdował się właśnie w Kielcach. W swojej strukturze w 1979 roku utworzył Muzeum Zabawkarstwa. W muzealnych zbiorach znajduje się ogromna kolekcja zabawek historycznych i współczesnych. Warto dodać że jest to największa placówka tego typu w Polsce. Odwiedzając to miejsce udajemy się w sentymentalną podróż do czasów naszej młodości. Zachęcam do wizyty w Muzeum Zabawek i ponownego odnalezienia w sobie dziecka 😀

(Co warto zobaczyć w Kielcach? - Muzeum Zabawek i Zabawy)
(Co warto zobaczyć w Kielcach? – Muzeum Zabawek i Zabawy)

 

Kościół Świętego Krzyża

Ta monumentalna świątynia w stylu neogotyckim została wybudowana w latach 1903–1913. Kościół został wybudowany z inicjatywy biskupa Tomasza Kulińskiego a jego architektem był Stanisław Szpakowski.

(Co warto zobaczyć w Kielcach? - Kościół Świętego Krzyża)
(Co warto zobaczyć w Kielcach? – Kościół Świętego Krzyża)

Ulica Sienkiewicza

Ulica ta jest głównym deptakiem Kielc. Znajduje się tutaj wiele sklepów, kawiarni i restauracji w których można zrobić pauzę podczas zwiedzania miasta. Warto zwrócić uwagę na latarnie w kształcie pastorału, ma to zapewne związek z legendą o powstaniu miasta.

(Co warto zobaczyć w Kielcach? - Kielce Ulica Sienkiewicza)
(Co warto zobaczyć w Kielcach? – Kielce Ulica Sienkiewicza)

 

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej to placówka muzealno-edukacyjny. Obiekt ten znajduje się w pomieszczeniach dawnego kieleckiego więzienia. W 1995 roku utworzono Muzeum Pamięci Narodowej które funkcjonowało przez 10 lat. W roku 2011 kieleckie władze utworzyły jednostkę budżetową „Wzgórze Zamkowe”, w skład której należy Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z ekspozycjami poświęconymi więźniom oraz historii.

Kielce to miasto które warto odwiedzić, ma wiele atrakcji turystycznych znajdujących się w niewielkiej odległości dzięki czemu nie stracimy wiele czasu na dotarcie do interesujących nas lokalizacji. Miasto jest dobrze skomunikowane z innymi rejonami.

Była to moja pierwsza wizyta w Kielcach, więc jeśli pominąłem miejsca, które warto odwiedzić, to zapraszam do pozostawienia komentarza. Przy następnej wizycie, postaram się odwiedzić miejsca które pominąłem.
Koszt przejazdów Częstochowa – Kielce – Częstochowa pociągiem POLREGIO to tylko 32,4 zł

Facebook Comments


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *